Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Амазонија гори две недели, чадот се гледа од вселената

Четврток, 22 Август 2019

Бразилската вселенска агенција извести дека бројните пожари кои ја зафатија Амазонија како последица на сечата на шуми, во однос на минатата година пораснал за цели 84%. Од друга страна НАСА објави снимка од вселената каде што може да се забележи чадот од пожарите. Бројот на овогодишни пожари надмина 74.000 и може да биде рекорден во оваа област. Територијата која гори е еднаква со површината на Велика Британија.

Густиот дим го покрил градот Сао Паоло, каде што сред бел ден владееле потполна темница речиси повеќе од еден час. Најголемата прашума Амазонија која е клучна во битката за глобалното затоплување, гори веќе две недели.

Се заканува и еколошка катастрофа по објавувањето на неколку снимки на умрени животни како последица на пожарот.

Амазонските прашуми важат за „бели дробови“ на планетата Земја, па пожарот може да предизвика забрзување на климатските промени, намалување на озонската обвивка на Земјата и нагло покачување на температурите. Останатите последици се циклични и непожелни - намалување на водените, а со тоа и прехрамбените ресурси на Земјата.

Last modified on Четврток, 22 Август 2019 - 16:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.