Топ Новости

Амазонија гори две недели, чадот се гледа од вселената

Четврток, 22 Август 2019

Бразилската вселенска агенција извести дека бројните пожари кои ја зафатија Амазонија како последица на сечата на шуми, во однос на минатата година пораснал за цели 84%. Од друга страна НАСА објави снимка од вселената каде што може да се забележи чадот од пожарите. Бројот на овогодишни пожари надмина 74.000 и може да биде рекорден во оваа област. Територијата која гори е еднаква со површината на Велика Британија.

Густиот дим го покрил градот Сао Паоло, каде што сред бел ден владееле потполна темница речиси повеќе од еден час. Најголемата прашума Амазонија која е клучна во битката за глобалното затоплување, гори веќе две недели.

Се заканува и еколошка катастрофа по објавувањето на неколку снимки на умрени животни како последица на пожарот.

Амазонските прашуми важат за „бели дробови“ на планетата Земја, па пожарот може да предизвика забрзување на климатските промени, намалување на озонската обвивка на Земјата и нагло покачување на температурите. Останатите последици се циклични и непожелни - намалување на водените, а со тоа и прехрамбените ресурси на Земјата.

Last modified on Четврток, 22 Август 2019 - 16:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јане Велковски од Македонија ќе учествува преку УНИЦЕФ на самит на ОН

Единаесет годишниот Јане Велковски, кој е застапник на деца со попреченост од

Повеќе

Ученици собраа 53,2 кг пластичен отпад од „Илинденска“ во Гевгелија

Екоакцијата организирана на крајот од работната недела во Гевгелија на улица

Повеќе

Во декември почнува „Мој ДДВ – Моја Награда“ со награден фонд од половина

Две главни награди, но и доделување на дневни и месечни награди со вкупен

Повеќе

Ветинг во судството вети Заев на граѓанска трибина во Велес

По низата реакции во јавноста за застарените судски случаи кои судот ги

Повеќе

Средба на борците од Кленоец и Гевгелиски членови на СЗБ од НОБ

Во чест на народниот херој Јосиф Јосифовски Свештарот кој е по раѓање

Повеќе

Еденипол часовен протест на судската администрација во Гевгелија

Триесет и тројца вработени во Основен суд Гевгелија со работен статус „судска

Повеќе

Иницијатива за незастарување на кривични дела направени од функционер

Екпертите со иницијатива: Кривичните дела сторени од функционери да не

Повеќе

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.