Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Вторник, 22 Октомври 2019

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана постапка го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Ратификацијата помина без дебата и сега го чека потписот на претседателот Трамп со што обврските на САД кон проширувањето со Северна Македонија ќе бидат комплетни.

- „Сите сенатори гласаа, за се 84, двајца се против, избраните сенатори гласаа за предлогот како што е договорено.“ - Џон Бузман, Сенатор на републиканската партија.

Со ратификацијата и во Францускиот сенат пред неколку дена сега постапката за целосното членство на Македонија во НАТО е почната или речиси завршена во дури 27 земји.

Потврдата за 30 та членка на НАТО треба да започне уште во Исланд и Шпанија, каде со оглед на распишаните избори на 10 Ноември може да се случи и најголем застој. Инаку од почнатите постапки освен потписот на Трамп во САД остануваат уште потписите на претседателите во Италија и Франција, кралскиот указ во ВЕЛИКА БРИТАНИЈА и потписот на кралицата во Холандија.

За Северна Македонија да стане полноправна членка на Алијансата неопходно е Протоколот да биде ратификуван во парламентите на сите 29 земји-членки, а на крајот и во македонското Собрание.

Поради закажаните избори во Шпанија, надежите на Скопје дека формалниот прием ќе се случи за време на самитот на НАТО во Лондон на почетокот на декември годинава се теоретски остварливи. Сепак, очекувањата се дека тоа ќе се случи на почетокот на следната година, најверојатно во февруари.


Last modified on Вторник, 22 Октомври 2019 - 19:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пет часовен прекин на електрична енергија во Гевгелија

ЕВН информира дека утре 29.02.2020 (сабота) со почеток од 05 часот наутро се до

Повеќе

Одложена училишната екскурзија за Италија на учениците од СОУ „Ј.Јосифовски“-

Следејќи ги препораките на Владата, Министерството за здравство и Институтот за

Повеќе

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.