Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Европскиот парламент повика на преговори со Скопје и Тирана

Четврток, 24 Октомври 2019

Со големо мнозинство од 412 гласа „За“, 136 „против“ и 30 отсутни, Европскиот парламент попладнево ја изгласа резолуцијата со која се бара од ЕУ да започне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија.
Парламентот изразува „длабока разочараност“ и смета дека одбивањето на лидерите на ЕУ да им ги отворат вратите на двете земји е „стратешка грешка“, која го нарушува кредибилитетот на ЕУ и испраќа негативна порака кон другите земји кандидати. Ветото во Брисел може да им ги отвори вратите и на други странски актери- чии активности не се во согласност со вредностите и интересите на ЕУ- да се ангажираат подлабоко С. Македонија и Албанија, наведуваат пратениците во резолуцијата.
Притоа, Европскиот парламент оценува дека предложената реформа на процесот на проширување кој го бараат Франција и други земји, не смее да ги попречува Скопје и Тирана, кои веќе ги исполнија барањата.
„Овие земји треба да бидат оценувани според објективни критериуми, а не да им се суди според внатрешните политички агенди во други земји“, се наведува во текстот, алудирајќи на Франција.

Со резолуцијата се бара од членките на ЕУ да се однесуваат одговорно кон двете балкански земји, и веќе на следниот состанок да се донесе едногласна одлука за отворање на преговорите.
Освен Франција, резолуцијата ги наведува и Холандија и Данска, како земји кои ја блокирале одлуката за проширувањето за Албанија.

Европските пратеници вчера (23.10) дебатираа за исходот од самитот во Брисел. Најголемите политички групации во Европскиот парламент и дадоа неподелена поддршка на С. Македонија за почеток на преговорите со ЕУ.

За резолуцијата гласаа и мнозинството пратеници од групацијата на Либералите кон која припаѓа и партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, јавува DW.


Last modified on Четврток, 24 Октомври 2019 - 18:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пет часовен прекин на електрична енергија во Гевгелија

ЕВН информира дека утре 29.02.2020 (сабота) со почеток од 05 часот наутро се до

Повеќе

Одложена училишната екскурзија за Италија на учениците од СОУ „Ј.Јосифовски“-

Следејќи ги препораките на Владата, Министерството за здравство и Институтот за

Повеќе

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.