Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Самоа и Кирибати први ќе ја дочекаат Новата година

Вторник, 31 Декември 2019

Поради временските зони Новата година први ќе ја дочекаат жителите на Кирибати и Самоа на Тихиот Океан. На ова тло од Земјината топка најпрво ќе настапи 24:00 часот од 31 јануари 2019 и потоа ќе започне првиот јануарски ден од Новата 2020 година, со што први ќе влезат во 2020 година. Оукленд во Нов Зеланд е првиот најголем град што ќе ја дочека, а потоа следува источниот брег на Австралија.

Сиднеј, најголемиот град во Австралија, со недели беше опкружен со чад од пожари и властите мораа да добијат дозвола од противпожарната служба за да одржат спектакуларен огномет оваа година.
Главниот град на Канбера го откажа огнометот поради опасноста од пожар, а парите наместо тоа ќе бидат донирани на пожарникарите, земјоделците и услугите за нега на животни, што беше побарано со петиција од 300.000 луѓе.

Од големите градови следуваат прослави во Токио, Москва, Каиро и повеќето европски градови.
Буенос Аирес ќе се сретне со 2020 година три часа по Лондон.

Во Њујорк, фокусот ќе биде на безбедноста, со илјадници полицајци на Тајмс сквер. Најавено е дека некои ќе носат долги цевки и ќе водат кучиња кои наоѓаат бомби. Полицијата за првпат ќе користи беспилотни летала.

Во новата календарска година последни влегуваат жителите на американските острови Бејкер и Хауленд.Last modified on Вторник, 31 Декември 2019 - 12:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.