Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Иран го возвраќа ударот, нападнати се американски бази во Ирак

Среда, 08 Јануари 2020

Иранската револуционерна гарда вечерва истрела најмалку 30 балистички проектили врз две американски бази во Ирак, но засега нема официјални информации за можни жртви. На мета на иранските балистички проектили се нашле базите Ирбил и Ајн ел Асад, јавуваат ирачки медиуми.

Револуционерната гарда ги предупреди сите околни земји дека ќе се најдат на мета на напади, доколку американските сили почнат напади од државите кајшто се стационирани. Набргу по експлозијата американските вооружени сили потврдиле дека проектилите биле испалени од иранска територија. Хезболах, објави почеток на одмаздата за генералот Касим Сулејмани.

Ракетните напади почнаа неколку дена откако американски дронови снимија движење на ирански ракетни единици. За ракетниот напад е известен американскиот претседател Доналд Трамп. Втората најголема американска база во Ирак се наоѓа 160 километри западно од Багдад и во минатото беше мета на напади на Исламската држава. Во оваа база се стационирани дронови „рипер“ за кои се верува дека минатата недела се употребени во нападот во кој беше убиен иранскиот генерал.

 

Last modified on Среда, 08 Јануари 2020 - 03:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.