Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Владата во Русија се распушта - спрема ли Путин новa политичка моќ за себе

Четврток, 16 Јануари 2020

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев поднесе оставка и ја распушти владата само неколку часа откако претседателот Владимир Путин ги најави уставните измени кои би ја ослабеле моќта на неговиот наследник и дека од неговата власт би ја префрлиле на премиерот и во парламентот.

Овие ненадејни политички земјотреси во Русија угледниот „The Guardian“ ги најави како подготовка на Робин (Медведев) да му ги отстапи крилјата на Бетмен (Путин). 

Одлуката на премиерот на Русија Дмитри Медведев да ја распушти владата го шокираше светот, а многумина се прашуваат која е заднината на оваа објава која следеше само неколку часа откако претседателот Владимир Путин предложи уставни измени со кои поголеми овластувања ќе добијат владата и парламентот.

Се огласи и ривалот на Путин, Алексеј Навални:

– „Главната порака од обраќањето на Путин: Сите кои мислеа дека тој ќе замине од власта во 2024 година се идиоти. Да остане лидер цел живот, да го преземе владеењето над цела држава и да го присвои богатството за себе и пријателите е единствената цел на Путин и неговиот режим“ – напиша Навални.

Во денешното обраќање пред Сојузното собрание, Путин рече дека нема да бара промена на Уставот за да го укине ограничувањето од два последователни претседателски мандати за да си овозможи останување на власт и по 2024 година, но дека сепак ќе бара некои нови амандмани.

Путин предложи Државната дума да има овластување да го предложува премиерот, неговиот заменик и министрите, а претседателот да има правна обврска да ги именува предложените кандидати. Тој ги претстави своите предлог-измени како значајна промена на рускиот Устав и повика на одржување на прв национален референдум од 1993 година за да ги потврди.

Со еден потег кој го отвора патот за најголемиот политички земјотрес во Русија во последните десет години, Медведев отстапи заедно со целиот свој кабинет и додатно ги предизвика сомнежи дека претседателот на Русија нема намера да отстапи од власта по 2024 година.

Со измените во Уставот Претседателската фунција би станала протоколарна, додека вистинската моќ, на каква е навикнат Путин, повторно би била во рацете на премиерот.


Last modified on Четврток, 16 Јануари 2020 - 03:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.