Топ Новости

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Понеделник, 20 Јануари 2020

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град голем колку топка за голф, пренесуваат локални австралиски медиуми.

Природните аномалии и понатаму ја напаѓаат Австралија. Се почна од пожарите, потоа на земјата заврна обилен дожд и почнаа поплавите.

Сега на југоистокот од земјата почна песочна бура и силен град. Градот оштетил многу автомобили и искршил гранки на дрвјата.

Телевизијата „7 Њуз“ прецизира дека силен град е забележан во државата Нов Јужен Велс. Во изминатите 24 часа за помош до спасувачите се обратиле повеќе од 1.500 луѓе, околу илјада од нив биле поврзани со оштетени градби поради стихијата.

Ден пред да заврне град оваа австралиска држава ја погодила песочна бура со удари од ветер до 100 км/ч.

Телевизијата истакнува дека истовремено во државите Викторија, Јужна Австралија и Тасманија продолжуваат да беснеат шумски пожари.

 

Last modified on Понеделник, 20 Јануари 2020 - 15:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

Од денеска Македонија ги отвори границите без обврска за тест и карантин

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што

Повеќе

Обнова на рудниците ветува ВМРО-ДПМНЕ

Во предизборната капмања ВМРО-ДПМНЕ ја актуелизира темата за отварање на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.