Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Коронавирусот го надмина бројот на починати од САРС

Недела, 09 Февруари 2020

Над 800 луѓе починаа од коронавирусот во Кина покажуваат последните податоци, со што го достигна бројот на починати од САРС во 2002/03 година која досега беше една од најголемите епидемии. Епидемијата на САРС во 2002/2003, која исто така почна во Кина, уби 774 луѓе низ целиот свет.

Кинеската национална здравствена комисија соопшти дека во централната провинција Хубеи вчера починале вкупно 89 луѓе од последиците на коронавирусот, со што вкупниот број на починати од болеста се искачи на 811. Бројот на луѓето за кои е потврдено дека се заразени во Кина е 37.198, додека вкупната бројка на заразени низ светот е околу 37.500 луѓе. На глобално ниво од САРС беа заразени околу 8 илјади луѓе, а од таа болест починаа 800 луѓе, јавува „Слободна Европа“.

Коронавирусот припаѓа на истото семејство на вируси. Сепак, бројот на нови инфекции во провинцијата Хубеи каде што главен град е Вухан, кој се смета за епицентар на вирусот, за прв пат од почетокот на епидемијата денеска забележа пад на бројот на нови случаи. Комисијата соопшти дека од новите 2.656 случаи во целата земја што беа идентификувани вчера, во областа Хубеи се регистрирани 2.147 од нив. 

 

 

Last modified on Недела, 09 Февруари 2020 - 11:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ Гевгелија - Претседателот Видимче со порака до гласачите да

На 15 јули треба да гласаме за продолжување на сигурниот пат на напредокот што

Повеќе

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.