Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Сабота, 15 Февруари 2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од извештаите на Европската комисија за Северна Македонија и Албанија се позитивни, тој ќе поддржи почеток на преговори со овие земји за влез во ЕУ, пренесе агенцијата Ројтерс.
„Го очекуваме извештајот во март… во зависност од тоа дали резултатите се позитивни и дали е воспоставена доверба, ние ќе бидеме во состојба да ги почнеме преговорите“, рече Макрон на Конференцијата за безбедност во Минхен.

Макрон одби да го одобри почетокот на т.н. пристапни преговори на самитот во октомври, велејќи дека процесот на прием на нови членови треба да се промени. Еден француски министер го нарече процесот на пристапување „бесконечна сапунска опера“.
Загрижени од кинеското и руското влијание во шесте држави кои се стремат да влезат во блокот - Србија, Косово, Црна Гора, Албанија, Босна и Северна Македонија - Германија и Европската комисија соопштија дека Макрон не е во ред да ги блокира.

Овој месец, Комисијата предложи реформи во процесот на пристапување во согласност со францускиот предлог, направен во ноември, со што владите на ЕУ ќе кажат повеќе зборови и ќе го олеснат запирањето или ресетирањето на преговорите и замрзнувањето на средствата.

„Не се работи за 27-те членки на ЕУ, зарем мислите дека ќе работиме ако сме 32 или 33? Ние не сме кохерентни “, рече Макрон. „Имплицитната стратегија е дека мислиме на Европа како на голем пазар ... но не и за политичка моќ со колективни преференции и минимум конвергенција“, ги објасни Макрон своите ставови за проширувањето на ЕУ на конференцијата во Минхен.


Last modified on Сабота, 15 Февруари 2020 - 17:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.