Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Ципрас за мигрантската криза: Се наоѓаме пред геополитичка закана од Турција

Среда, 04 Март 2020

- „Не постои сомнеж, од моментот кога постои овој масовен обид за мигрантски прилив во земјата, секоја влада ќе го стореше тоа што го направи денешната“, вели лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас за затворањето на грчко –турската граница, јави дописничката на МИА од Атина.

Во интервју за централното издание на вестите на телевизијата „Мега“, Ципрас го поддржа затворањето на границата, изјавувајќи дека земјата се наоѓа пред геополитичка закана и побара од Мицотакис да свика лидерска средба.

-Се наоѓаме пред геополитичка закана, не пред драмата на бегалците, кои не треба ги третираме како непријатели и натрапници, туку пред геополитичка закана од страна на Турција. А кога имаме закана од геополитички карактер, ние политичките сили мора да имаме минимална рамка за разбирање. Ако не и едногласност, рече Ципрас.

Поранешниот грчки премиер рече дека земјата треба од Европската унија да побара суштинска поддршка, да се закани со вето во ЕУ на сите одлуки на Европскиот совет, но и со санкции за Турција.

Паралелно рече дека Турција, еднострано го поништува договорот со ЕУ

На прашањето, што ќе му кажеше на Мицотакис доколку го имаше пред себе, Ципрас рече дека владата, во националните прашања, „има обврска да ги зема предвид и позициите на опозициските партии за да создаде национална стратегија“.

- „Ќе му побарав да го свика Советот на политички лидери и ќе му побарав да води политика на барања од Европската унија. Бидејќи интернационализирање на проблемот не е „ги информирам партнерите“, ниту да ги однесам онаму каде што е поволно поле за нив, бидејќи за нив, поволно поле е да одат во Еврос. Треба да имам барања од партнерите. Барам промена на позицијата кон Турција, барам пред сè санкции“, рече Ципрас.

Тој објасни дека СИРИЗА поддржува план за намалување на бројот на бегалци и мигранти на островите и нивно префрлање во други делови на Грција.


Last modified on Среда, 04 Март 2020 - 13:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.