Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Видео: Жените кои го променија светот

Недела, 08 Март 2020

Фондацијата Нобел подготви видео потсетник за сите жени добитнички на Нобелова награда во сите области од науката за кои се доделува оваа меѓународна престижна награда. Жените го менуваа светот уште пред да биде воведен Меѓународниот ден за женските права. Жените го создаваа светот поинаков и поуспешен без да сакаат нешто за возврат. Но, светот ја забележа нивната вложеност и посветеност во литературата, науката, активности за заштита на мрот и граѓанските права..

Од Марија Склодовска Кири во 1903 до Светлана Алексиевич во 2015 година. Ова се жените кои низ 112 години го сменија светот и добија Нобелова награда. Марија Кири е единствената жена која ја добила два пати – во 1903 за физика и во 1911 за хемија.

Меѓу 1901 и 2017 година Нобеловата награда била доделена 585 пати на 923 личности и организации, а некои од нив ја добиле повеќе од еднаш. Така наградата била доделена на 892 поединци и на 24 организации.

Наградата ја добиле 48 жени (49 пати), што значи дека Нобеловата награда во различни категории дури 843 пати била доделувана на мажи.

Сиве овие жени се само дел од хероините кои го направиле светот подобро место за живеење. Голем дел од нив никогаш никој не ги забележал. Овој ден им го посветуваме ним и на сите други жени во светот. Среќен 8 Март!

Last modified on Недела, 08 Март 2020 - 16:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.