Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Рекорден број на починати за еден ден од коронавирусот во Италија

Вторник, 10 Март 2020

Рапидно расте бројката на заболени, за жал и на починати од коронавирусот во Италија. Само во последните 24 часа регистрирани се 168 смртни случаи кај заболени од COVIT-19, што е најголем број на починати за еден ден. Денеска се пpријавени и 977 новозаразени.

Со ова, бројката на вкупно починати во Италија се искачи на 631 лице со трагичен ефект како последица од коронавирусот и 10.149 заболени. Тоа значи за три пати поголема смртност од светскиот просек кој изнесува 2%, а во Италија е 6,2 % смртност од заболените.

Од денеска целата држава е во карантин, а затворени се сите училишта, кина, театри, археолошки локалитети, теретани, базени и трговски центри и забранети се погреби и венчавки.

Сепак, дозволено е одење во продавница и во аптека.

-Во секое време можете да излезете од дома за да купите храна, не мора да се купува сѐ одеднаш. Дозволени се физички активности сѐ додека не се прават во група, изјави специјалниот комесар Анџело Борели.

Една од мерките на Владата на РСМ донесени како превентива од вирусот, а на препорака од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство е ЗАБРАНА за патување во земји каде има присуство на коронавирусот, вклучително и Италија.


Last modified on Вторник, 10 Март 2020 - 21:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.