САД прогласи состојба на катастрофа во сите 50 држави

Недела, 12 Април 2020

Американскиот претседател Доналд Трамп поради пандемијата од коронавирусот прогласи состојба на голема катастрофа во сојузната држава Вајоминг, па сега сите 50 американски држави се со тој статус.

Според портпаролот на Белата куќа, Џад Дир, ова е првпат во историјата да биде прогласена голема катастрофа во сите 50 држави во исто време, пренесува „Фокс њуз“.

Гувернерот на Вајоминг, Марк Гордон побара да се донесе мерката, иако досега не е пријавен ниеден случај на зараза во оваа држава.

„Иако Вајоминг не се најде во тешка ситуација како некои други држави, оваа мерка ќе ни помогне да ги подготвиме и мобилизираме ресурсите за моментот кога ќе ни требаат“, рече Гордон.

Прогласувањето состојба на голема катастрофа на сојузните и државните влади, како и на одредени непрофитни организации, го прави достапно федералното финансирање.

На владите на државите исто така им е дозволено да се координираат со федералните служби за итни случаи.

Соединетите држави изминатото деноноќие го зазедоа првото место по бројот на смртни случаи од короноавирус во светот, со повеќе од 20.000 жртви.


Last modified on Недела, 12 Април 2020 - 13:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.