Топ Новости

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Вторник, 02 Јуни 2020

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки немири во САД во повеќе од 25 држави. Најмалку 40 града наметнаа полициски безбедносни сили и членови на Националната гарда активирани во 15 држави и Вашингтон, Д.Ц. Претседателот Трамп ја ангажираше и воената полиција. Вечерва тој беше евакуиран од Белата куќа и сместен во бункер, поради илјадниците луѓе кои мирно протестираат за смртта на Флојд која за нив е знак на постоечки и систематски расизам во САД.

Флојд беше афроамериканец кого полицијата го легна на земја и приклешти со коленото на неговиот врат, а друг полицаец го пртисна со нозете на грб и му ги приклешти градите за асфалтот. Без да пружа никаков отпор Флојд се молеше: „Господине не можам да дишам“, Но полицијата не го ослободи притисокот врз неговите гради. Снимката од ваквиот третман на полицијата беше прикачена на интернет и го обиколи светот.
Илјадници граѓани во знак на солидарност и барање за запирање на полициската бруталност продолжија со протестите. Во десетици американски градови забележани се големи судири меѓу полицијата и демонстрантите околу смртта на Џорџ Флојд. Протестите траат веќе шест дена по ред. Вечерва демонстрантите пристигнаа и пред Белата куќа.

Видео од вечерашноте протести во Вашингтон Д.Ц. во живо.
Last modified on Вторник, 02 Јуни 2020 - 06:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.