Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла БиХ

Недела, 26 Јули 2020

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар квадратен, за само еден час, улиците на Загреб, Тузла, во петокот вечерта беа поплавени.
Слижбите за комуналии и противпожарните (ватрогасните) екипи имале повици за над 200 интервенции во текот на ноќта и следниот ден за расчистување н настанатите штети. Репортерите јавуваат дека била поплавена и детската болница во Загреб.

Подвозниците од улиците беа поплавени, велат со вода во висина од 2 метри, атмосферската канализација исфрлаше вода надвор како гејзер, неможејќи да ја собере и одведе целата дождовница.

Репортерите јавуваат дека била поплавена и детската болница во Загреб.

Таква беше и сликата во босанскиот град Тузла каде за 40 минути се излеал дожд од 70 литри по 1 метар квадратен, или како што велат стручњаците, просечна количина врнежи во текот на еден месец.


Од страна на граѓаните доставени се само во текот на еден ден преку 350 пријави за претрпени штети во домовите на семејствата и нивните имоти.

Last modified on Недела, 26 Јули 2020 - 03:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.