Трамп: Поткопување на стабилноста во Македонија значи работа против САД

  • Петок, Јун 23 2017

{flike}


Претседателот на САД Доналд Трамп ја донесе својата прва одлука која се однесува на државите од Западен Балкан, а во којашто најголем простор е даден на Македонија во однос на заканите по стабилноста кои што новата администрацијата веќе и на највисоко ниво ги смета за закани против интересите на САД.

Имено, претседателот Трамп потпиша продолжување од уште една година на санкциите кои се однесуваат на земјите од Западен Балкан, а којашто извршна одлука прв пат беше донесена од претседателот Џорџ Буш пред 16 години, соопшти Белата куќа.

Одлуката ја опфаќа и објавата на таканаречената црна листа на лица и организации кои се под санкции на САД пoради тоа што претставуваат „закана за националната безбедност и надворешната политика на САД со тоа што поддржуваат, асистираат или спонозираат екстремно насилство во земјите во Република Македонија и било каде во државите на Западен Балкан, или, пак, ја обструираат имплементацијата на Дејтонскиот Договор во Босна и Херцеговина“, пишува Белата куќа.

„Дополнително, оваа одредба доживеа и амандман во мај 2003 година за да се преземат дополнителни напор со цел спречување на обструкциите на имплементацијата на Охридскиот Рамковен Договор во Македонија од 2001. Чиновите на екстремно насилство и попречување на активностите кои се сметаат за непријателски кон интересите на САД и продолжуваат да претставуваат необична и исклучителна закана за националната безбедност на САД и интересите во надворешната политика. Од овие причини, одлучив дека е неопходно продолжување на оваа одредба, напиша Трамп во одлуката.


Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.