Топ Новости

Спасени сите дечиња од тајландската пештера

  • Вторник, Јул 10 2018

 

Денес успешно заврши тешката спасувачка мисија откако сите 12 момчиња и нивниот тренер беа извадени од поплавената пештера.

Спасувачката операција траеше три дена. Во претходните два дена тајладските „Фоки“ и професионалните нуркачи од неколку земји успејаа да извадат 8 дечиња. На денешната трета високоризична операција беа успешно извадени и преостанатите 4 дечиња и нивниот 25 годишен тренер.

Заробените дечиња беа одалечени 4 километри од излезот на поплавената пештера и повеќето од нив не знаат да пливаат и нуркаат, но со специјални носилки поврзани со кислородни боци едно по едно беа вадени од пештерата.

Во пештерата засега остануваат лекарот кој се грижеше за нив од кога беа пронајдени и тројца припадници на елитните морнарски нуркачи „Фоки“.

Фудбалскиот тим кои го сочинуваат 12 дечиња на возраст од 11 до 16 години, заедно со својот тренер беа пронајдени на 10-тиот ден од нивното исчезнување.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.