Топ Новости

Спасени сите дечиња од тајландската пештера

  • Вторник, Јул 10 2018

 

Денес успешно заврши тешката спасувачка мисија откако сите 12 момчиња и нивниот тренер беа извадени од поплавената пештера.

Спасувачката операција траеше три дена. Во претходните два дена тајладските „Фоки“ и професионалните нуркачи од неколку земји успејаа да извадат 8 дечиња. На денешната трета високоризична операција беа успешно извадени и преостанатите 4 дечиња и нивниот 25 годишен тренер.

Заробените дечиња беа одалечени 4 километри од излезот на поплавената пештера и повеќето од нив не знаат да пливаат и нуркаат, но со специјални носилки поврзани со кислородни боци едно по едно беа вадени од пештерата.

Во пештерата засега остануваат лекарот кој се грижеше за нив од кога беа пронајдени и тројца припадници на елитните морнарски нуркачи „Фоки“.

Фудбалскиот тим кои го сочинуваат 12 дечиња на возраст од 11 до 16 години, заедно со својот тренер беа пронајдени на 10-тиот ден од нивното исчезнување.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската

Повеќе

Опозицијата во Унгарија бара Груевски да биде екстрадиран во Македонија

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо

Повеќе

Објавен меѓународен тендер за регулација на коритото на Сува река

Општина Гевгелија минатата недела го објави првиот меѓународен тендер во овој

Повеќе

МВР со постапка за меѓународна потерница за Груевски

Попладнево, Министерството за внатрешни работи започна постапка за распишување

Повеќе

Груевски се јави

Жив и здрав е и во Будимпешта е

Повеќе

Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи за

Повеќе

Распишана потерница по Груевски

По барање на Кривичниот суд, денес МВР во 16:30 распиша потерница по екс

Повеќе

Една година локална власт во Гевгелија

Прес на градоначалникот на општина Гевгелија - Сашо Поцков за остварувањата во

Повеќе

Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во

Повеќе

Париз ја собра светската елита

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.