Топ Новости

 

Од синоќешните пожари околу атарот на Атина потпомогнати од силен ветер до сега официјално од портпаролот на грчката влада загинати се над 20 луѓе и над 100тина се повредени.

Според информации од грчки медиуми, утрово бројот на загинати се зголемил на 24 лица, а повредени се над 150. Меѓу жртвите има и деца.

Се стравува дека во текот на денот ќе се зголеми и бројот на жртвите.

Најпогоден е делот околу селото Мати кое според медиумите целото е изгорено. Селото се наоѓа во регионот на Рафина и е популарно одмаралиште за туристи,пензионери и кампови за деца.

Заглавените луѓе во месноста Рафина спасот го побараа на плажите. Од таму преку приватни чамци, воени бродови спасени се над 700 лица.

Поради катастрофата со пожарите Грчката влада побара меѓународна помош на која веднаш одговорија Кипар и Шпанија.


 


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.