Топ Новости

 

Од синоќешните пожари околу атарот на Атина потпомогнати од силен ветер до сега официјално од портпаролот на грчката влада загинати се над 20 луѓе и над 100тина се повредени.

Според информации од грчки медиуми, утрово бројот на загинати се зголемил на 24 лица, а повредени се над 150. Меѓу жртвите има и деца.

Се стравува дека во текот на денот ќе се зголеми и бројот на жртвите.

Најпогоден е делот околу селото Мати кое според медиумите целото е изгорено. Селото се наоѓа во регионот на Рафина и е популарно одмаралиште за туристи,пензионери и кампови за деца.

Заглавените луѓе во месноста Рафина спасот го побараа на плажите. Од таму преку приватни чамци, воени бродови спасени се над 700 лица.

Поради катастрофата со пожарите Грчката влада побара меѓународна помош на која веднаш одговорија Кипар и Шпанија.


 


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

60 години образовна дејност - ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Подготвена свечена културно-уметничка програма со наслов „И ние сме Мисирков“

Повеќе

Владата исплати 60,7 милиони денари финансиска помош на општина Гевгелија

Поцков: Средства во износ од 60.700.000 денари Владата на РМ одобри за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.