Топ Новости

Грчките медиуми: Заев нуди финансиска помош за Грција за справување со катастрофалните пожари

  • Среда, Јул 25 2018

 

Грчкиот весник „То Вима“ вчера објави за помошта што ја вети македонскиот премиер Зоран Заев за Грција да се справи со огнената стихија. Во текстот објавен од „То Вима“ се вели:

Премиерот Зоран Заев, денеска вети дека ќе понуди околу 97.000 евра (шест милиони денари) за Грција за да се справи со последиците од смртоносниот шумски пожар.

"Нашите граѓани со длабока тага беа информирани од веста за големите загуби и мртвите од катастрофалните пожари во Грција и во областа на Атина. Изразуваме сочувство до нашите пријатели грчкиот народ и најдлабока тага поради изгубените животи, како и нашата поддршка за сите семејства кои во оваа страшна трагедија ги изгубија роднините и пријателите ", рече Заев.

"Покрај тоа, владата се согласи да создаде координативен орган кој секојдневно ќе ја следи ситуацијата во Грција, ќе ја координира хуманитарната помош, за што ќе се согласиме со надлежните организации во Грција и Атина. Нашите мисли се со грчката битка за справување со пожарите", порача Заев.

Линк од веста во „TOVIMA.GR“


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.