Грчките медиуми: Заев нуди финансиска помош за Грција за справување со катастрофалните пожари
Топ Новости >

Грчките медиуми: Заев нуди финансиска помош за Грција за справување со катастрофалните пожари

  • Среда, Јул 25 2018

 

Грчкиот весник „То Вима“ вчера објави за помошта што ја вети македонскиот премиер Зоран Заев за Грција да се справи со огнената стихија. Во текстот објавен од „То Вима“ се вели:

Премиерот Зоран Заев, денеска вети дека ќе понуди околу 97.000 евра (шест милиони денари) за Грција за да се справи со последиците од смртоносниот шумски пожар.

"Нашите граѓани со длабока тага беа информирани од веста за големите загуби и мртвите од катастрофалните пожари во Грција и во областа на Атина. Изразуваме сочувство до нашите пријатели грчкиот народ и најдлабока тага поради изгубените животи, како и нашата поддршка за сите семејства кои во оваа страшна трагедија ги изгубија роднините и пријателите ", рече Заев.

"Покрај тоа, владата се согласи да создаде координативен орган кој секојдневно ќе ја следи ситуацијата во Грција, ќе ја координира хуманитарната помош, за што ќе се согласиме со надлежните организации во Грција и Атина. Нашите мисли се со грчката битка за справување со пожарите", порача Заев.

Линк од веста во „TOVIMA.GR“


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.