Париз ја собра светската елита

  • Недела, Ное 11 2018

 

 

По повод одбележување на 100 годишнината од завршувањето на Првата Светска Војна денеска Париз беше престолнина каде се одржа централното одбележување на овој ослободителен јубилеј и по тој повод ја собра светската политичка и дипломатска елита.

Ердоган, Трамп, Трудо, Меркел, Путин и уште многу други високи претставници на светската политичка и дипломатска елита денеска се во Франција, по повод одбележувањето на стогодишнината од завршувањето на Првата светска војна.

Според предвидената програма, се изведува симулација на потпишувањето на Договорот за примерје, на овој датум во 1918 година. Потоа, воениот хор ја исполнува химната „Марсељеза“, а осум француски средношколци ќе читаа извадоци од сведочењата кои на денот на примирјето ги напишале по еден француски , британски , американски и германски војник , кинески работник и Французинка на својот партнер , војник на фронтот.

Потоа, следуваше  свечено обраќање на Макрон кон присутните.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дојран на 38-от меѓународен саем за туризам во Белград

Општина Дојран и тамошните угостители годинава  од 21 до 24 февруари се

Повеќе

Два инциденти во Затворот Шутка

Притворените екс министри Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски денеска во

Повеќе

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

ОЈО: Осомничениот Н.Г. како тогашен претседател на политичка партија преку

Повеќе

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е

Повеќе

ОЈО ги сомничи Груевски и Вељановски за Крвавиот четврток

Вељаноски и Груевски - осомничени за терористичко загрозување на уставниот

Повеќе

„Антикоцкање“ бара дислокација на казината и обложувалниците

Владата ќе го разгледува барањето на граѓанското движење за дислокација на

Повеќе

Со 60,6 милиони денари Општина Гевгелија ќе ги раздолжува наследените долгови

Буџетска дотација од Владата на Македонија за раздолжување на наследените

Повеќе

Граѓанскиот сектор со буџетска поддршка за 2019

Шеснаесет граѓански организации ќе добијат буџетска дотација во вредност од

Повеќе

Продолжуваат изведбените работи на патот Гевгелија-Негорци

Механизацијата на изведувачот „Жикол“ е на терен за гребење на асфалтот од

Повеќе

Бензинот поскапува, дизелот не

Регулаторна одлучи - од ноќеска поскапува бензинот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.