Париз ја собра светската елита

Недела, 11 Ноември 2018

По повод одбележување на 100 годишнината од завршувањето на Првата Светска Војна

 

 

По повод одбележување на 100 годишнината од завршувањето на Првата Светска Војна денеска Париз беше престолнина каде се одржа централното одбележување на овој ослободителен јубилеј и по тој повод ја собра светската политичка и дипломатска елита.

Ердоган, Трамп, Трудо, Меркел, Путин и уште многу други високи претставници на светската политичка и дипломатска елита денеска се во Франција, по повод одбележувањето на стогодишнината од завршувањето на Првата светска војна.

Според предвидената програма, се изведува симулација на потпишувањето на Договорот за примерје, на овој датум во 1918 година. Потоа, воениот хор ја исполнува химната „Марсељеза“, а осум француски средношколци ќе читаа извадоци од сведочењата кои на денот на примирјето ги напишале по еден француски , британски , американски и германски војник , кинески работник и Французинка на својот партнер , војник на фронтот.

Потоа, следуваше  свечено обраќање на Макрон кон присутните.

 

Last modified on Недела, 11 Ноември 2018 - 18:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.