Тинејџерка активист номинирана за Нобелова награда за мир

Четврток, 14 Март 2019

Шеснаесет годишната Грета Тунберг, од Шведска, организатор на младинскиот штрајк за климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир од страна на норвешка пратеничка

 

 

Шеснаесет годишната Грета Тунберг, од Шведска, организатор на младинскиот штрајк за климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир од страна на норвешка пратеничка.

Грета сама почна да протестира во Шведска во август минатата година, и оттогаш ги инспирира учениците од целиот свет. Се очекува утре да се штрајкува во 1.659 града во 105 земји, а стотици илјади млади луѓе ќе бидат дел од овие протести.

Националните политичари и некои универзитетски професори може да номинираат кандидати за Нобелова награда за мир. Номинирани се 301 кандидат за наградата за 2019 година од кои 223 за индивидуалци и 78 за организации.

- „Ја предложив Грета Тунберг затоа што ако не направиме ништо за да ги запреме климатските промени, тие ќе бидат причина за војни, конфликти и бегалци. Грета започна масовно движење што јас го гледам како голем придонес за мир“ - изјави норвешкиот социјалист и пратеник Фреди Андре Овстегард.

- „Почестена сум и благодарна за номинацијата. Утре ќе штрајкуваме за нашата иднина, а тоа ќе продолжиме да го правиме онолку долго колку што е потребно“ - изјави Грета. Таа лично ги предизвика лидерите на климатскиот самит на ОН кон крајот на 2018 година и во Давос во јануари.

 - „Промените доаѓаат, без оглед дали ви се допаѓаат или не“ - рече таа.

Во 2014 година Нобеловата награда за мир ја доби 17-годишната Малала Јусуфзаи за борбата и за правото на сите деца да имаат пристап до образование. Во 2012 година таа преживеа обид за атентат од талибанците.

Додека некои политичари се спротивставија на училишните штрајкови, многумина ги поддржаа, како германската канцеларка Ангела Меркел и ирскиот политичар Лео Варадкар. И градоначалниците на Париз, Милано, Сиднеј, Остин, Филаделфија, Портланд, Осло, Барселона и Монтреал ја дадоа својата поддршка.

- „Навистина е инспиративно да се видат младите луѓе, предводени од брилијантни млади девојки, како го тераат светот да ги слушне нивните гласови, барајќи итна акција. Тие се во право дека нашите акции денес ќе ја одредат нивната иднина. Мојата порака до младите граѓани е јасна: наша е одговорноста како возрасни и како политички лидери да учиме од вас и да ви овозможиме иднина каква што вие сакате“ - изјави Ана Хидалго, градоначалничка на Париз.

 
За Нобелова награда за мир годинава се предложени и премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнатиот Договор од Преспа.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.