33 европратеника со поддршка за Ципрас и Заев за Нобелова награда за мир

Четврток, 04 Април 2019

Писмо до Нобеловиот Комитет од 33 европратеници за поддршка на номинацијата на двајцата премиери за Нобелова награда за мир за 2019, номинирани од страна на добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Видед Бушамауи 

 

 

Писмо до Нобеловиот Комитет од 33 европратеници за поддршка на номинацијата на двајцата премиери соседи за Нобелова награда за мир за 2019, номинирани од страна на добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Видед Бушамауи.

“Мора сериозно да ја разгледате наградата за постигнувањата на двајцата премиери, кандидати за Нобеловата награда за мир во 2019 година”, посочуваат во писмото, 33-цата евро-пратеници, со што ја поддржаа од свое име номинацијата од добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Видед Бушамауи.
33 пратеници од 16 земји и целиот политички спектар, со исклучок на екстремната десница, кои припаѓаат на шест политички групи во Европскиот парламент (левица, социјалистите, зелените, Европската народна партија, конзервативците и либералите) напиша писмо до Норвешкиот Нобелов комитет во кој ги препорачуваат премиерите на Грција и Северна Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, за Нобеловата награда за мир 2019 година.

“Ова е првпат да се постигне таков пионерски договор на Балканот (…) Нивната номинација (номинацијата за грчки премиер Алексис Ципрас и премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев) за Нобеловата награда за мир ја пренесува пораката дека храброста и прогресивно размислување надвор од националните границите треба да бидат наградени “, се вели во препораката од 33-цата пратеници кои потпишаа писмо упатено до Нобеловата комисија, предлагајќи премиерите на Грција и Северна Македонија да бидат номинирани за Нобеловата награда за мир, пренесува Капитал.

 

Last modified on Четврток, 04 Април 2019 - 15:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.