Топ Новости

Клоци против демонстрантите од Советникот на Ердоган

  • Сабота, Мај 17 2014

Уште пожестоки протести по клоците на советникот на Ердоган кој на ваков недоличен начин се пресметуваше со немоќен демонстрант кој лежи на земја, а двајца полицајци го држат за раце

По најтешката рударска несреќа во историјата на Турција, владата е под притисок. Илјадници луѓе бараат нејзина оставка. Советник на премиерот предизвика ново огорчување, а Ердоган морал да побегне во еден супермаркет.

Масовните протести против турската влада по големата рударска несреќа во Сома продолжија во Измир, каде турската полиција во четвртокот повторно интервенирала со солзавец и водени топови, откако околу 20 илјади лица излегле на улиците во знак на протест поради смртта на 282 рудари. Во судирите е повреден лидерот на синдикатот ДИСК, Кани Беко, и е пренесен во болница. Беко вчера рударската несреќа ја нарече „масакр“.

Клоци против демонстрантите

Владата се најде под огромен притисок поради рударската несреќа. Критичарите ја обвинуваат за недоволна грижа за безбедноста на луѓето при работа во рудникот за јаглен.

Советник на премиерот Ердоган, кој со клоци се пресметуваше со демонстрант кој лежи на земја, а го држат двајца полицајци, долеа масло на огнот. Фотографијата на советникот Јусуф Јеркел беше проширена по социјалните мрежи. Тој вчера го придужуваше Ердоган при посетата на Сома, кога демонстрантите го пречекаа со извици „уа“. Јеркел за БиБиСи потврдил дека е тој на фотографијата. Според тврдењето на Јеркел во турските медиуми, човекот бил милитантен левичар, кој ги нападнал него и премиерот и ги навредувал.

Ердоган морал да бега во супермаркет

Во Анкара и Истанбул вчера илјадници демонстранти бараа оставка од премиерот поради рударската несреќа. Во Сома Ердоган морал, со полициска заштита, да се засолни во еден супермаркет пред разгневените луѓе.

Турските синдикати повикаа на штрајк во целата земја

„Стотици наши колеги во Сома од почеток беа препуштени на смртта, со тоа што беа принудени да работат под брутални работни услови, за богатите да остварат највисок профит“, се вели во повик на синдикатот до членството.

Експлозијата во рудникот за јаглен Сома се смета за најтешката рударска несреќа во историјата на земјата. Спасувачките екипи денеска пронашле тела на уште осум жртви во несреќата, со што бројот на загинати рудари порасна на 282. Се претпоставува дека во јамата на рудникот се заробени уште околу 90 рудари.


Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.