Топ Новости

Поплавите го парализираа Балканот, а најпогодени се Србија и БиХ

  • Сабота, Мај 17 2014

Србија и Босна прогласија вонредна состојба поради налетот на дождови, водостојот на реките и ерозијата на земјиштето под кои пропаѓаат за секунда цели куќи, училишта, мостови, јавни објекти.
Илјадници лица се евакуирани од воени хеликоптери, бидејќи метеоролозите укажуваат дека невремето со 40 часовен континуиран дожд и ваков налет на водена маса, не е забележан во последните 120 години на овие простори.

Невремето во источна и југоисточна Европа предизвика големи поплави и смрт на најмалку десет луѓе. Најтешко погодени се региони во Србија, Босна и Херцеговина, но и во Полска, Чешка и Словачка.

Во Србија спасувачките екипи денеска евакуираа и на безбедно сместија околу 7 илјади луѓе. Посебно критична е ситуацијата во Обреновац и Свилајнац, каде илјадници луѓе се искачени на покривите. Во околу 150 илјади домаќинства немаат електрична струја и вода. Бројни села во овие региони се отсечени од остатокот на светот и чекаат помош преку хеликоптери. Под вода се најде дури и главниот град Белград (на насловната фотографија).

Руски нуркачи и експерти за извлекување луѓе стигнаа во Србија за да помогнат во напорите за спасување на луѓето. И ЕУ и дел од нејзините членки, меѓу кои и Германија, понудија помош. Своја помош, во рамките на можностите, понуди и Македонија.

Во соседната Босна и Херцеговина состојбата исто така и натаму останува критична. Додека на планините падна околу половина метар нов снег, во градовите Маглај, Добој, Бјелина и Зворник има влошување на поплавите. Властите предупредија од уште поголеми проблеми, зашто најголемите реки во регионот, Сава и Дунав, својот највисок водостој ќе го достигнат дури следните денови. Во Србија загинаа пет, а во БиХ две лица.

Поради поплавите запрен е сообраќајот на сите приодни патишта кон Тузла, Добој, Маглај, Бијелине, Зворник, Брчко, Модрич, Босански Шамац и Вареш.

Во Бања Лука е критично поради водостојот на реката Врбас, кој постојано расте. Три моста во градот се срушени од полавите, а поради излевањето на реката се спроведува евакуација на населнието. Водостојот на реката Босна пак од утрово е во опаѓање.

Владата на Федерацијата БиХ на синоќешната седница беше запознаена со состојбата во поплавените подрачја во БиХ, за што инфомираше премиерот Нермин Никшиќ, кој претходно ги посети погодените подрачја. На предлог на Федералниот штаб за цивилна заштита беше донесена одлуката за прогласување на вонредна состојба поради природна катастрофа на подрачјето на Федерацијата БиХ.

Во Словачка невремето предизвика сообраќаен хаос и големи штети, а загина и еден старец.

И во Полска поплавите и ветрот предизвикаа штети, како и две човечки жртви.

Во источниот дел од Чешка обилните дождови се закануваат со поплава од повеќе реки, а метеоролозите очекуваат натамошни врнежи.


Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.