ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Среда, 03 Март 2021

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот бил на 23 километри северозападно од Лариса, на длабочина од 10 километри под тлото на земјата. Локацијата на епицентарот е 121 километар северозападно од Солун
Жителите на Лариса вознемирени излегоа на улиците.

Земјотресот бил почуствуван и во Атина со јачина од 5,9 според рихтер, јавува грчкиот весник „Катимерини“.. А видеото го прикажува потресот во Трикала снимен од тамошен жител.

По потресот кој траеше неколку секунди и жителите на Трикала излегле на улиците, надвор да ги дочекаат следните афтер земјини потреси во очекување да се смири земјинто тло.

Немирното земјино тло беше почувствувано и кај нас на југот, а на социјалните мрежи јавуваат дека го почуствувале и граѓаните во Скопје, Приштина, Подгорица, па и во Хрватска.

Нема известувања за жртви, а некои грчки медиуми објавија дека има материјална штета.

 

Last modified on Среда, 03 Март 2021 - 13:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.