Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Уште три дена за проверка на даночните пријави

Вторник, 28 Мај 2019

Граѓаните кои оствариле приходи во 2018 година имаат рок до 31 мај да направат увид во претпополнетата Годишна даночна пријава електронски доставена од Управата за јавни приходи.

Постапката е едноставна, а она што треба да се направи е да се отвори линкот да се внесат лозинката и имејлот со кој секој граѓанин е регистриран и потоа да се проверат податоците презентирани во пријавата.

Еве ги чекорите кои треба да ги направите при електронската проверка и потврда на Вашата Е-даночна пријава, срочено од даночниот експерт Павле Гацов:

„Годишната даночна пријава за данокот на доход за прв пат ја пополнува УЈП за секој од нас. Мое искуство:

Денес, веќе ми беше достапна претпополнетата Годишна даночна пријава за данокот на доход за 2018-та година.

За себе проверете сами на www.e-pdd.ujp.gov.mk.

Откако ќе влезете со пријавениот мејл и лозинката, кликнувате десно кај што стои „Годишна даночна пријава“, и одите на редот со вашето име и презиме и на крајот најдесно кликнувате во „Преглед“.

Пред Вас е Годишната Даночна пријава за 2018-та година.
Ако е точна, Ваше е да ја потврдите со клик долу лево во „потврдувам“.

Ќе кажам за мојата пријава. Пријатно сум изненаден. Ем точна, ем прегледна. Аирлија. Со среќа, Министерство за финансии и УЈП. Добро сработено! Честитки!“, напиша даночиот консултант откако ја евидентирал сопствената даночна пријава.

Годишната даночна пријава за данокот на доход за прв пат ја пополнува УЈП за секој граѓанин.

Пријавата за остварените приходи од 2018 пристигнуваа електронски кај даночните обврзници до крајот на април, а рокот за нивно потврдување, или одбивање е до крајот на мај.

Претпополнета годишна даночна пријава се испраќа за прв пат оваа година, а таа во наредните години ќе биде замена за годишната која се доставуваше до Управата за јавни приходи.

Од УЈП потврдуваат дека ваква пријава добиле околу 700 илјади граѓани регистрирани во електронскиот систем.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.