Топ Новости

ДЗС: Слободни 9.100 работни места

Понеделник, 03 Јуни 2019

Во првото тримесечје од годинава работодоавачите пријавиле има 9.100 слободни работни места, објави денеска Државниот завод за статистика.

Најголем број на слободни работни места, односно 2.443 има кај услужните дејности и продажба.

Според статистичките податоци, највисока стапка на слободни работни места има во секторот „Објекти за сместување и сервисни дејности со храна“, а најмала секторот „Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација“.

Највисока стапка на слободни работни места од 2,03 проценти имаат компаниите чиј број на вработени е од три до девет.

Во однос на регионите, највисока стапка на слободни работни места има Југозападниот регион со статистичка бројка од 2,24 проценти.

Гевгелија е град со растечка угостителска дејност. Проверете ги новите огласи за вработување.

 

Last modified on Понеделник, 03 Јуни 2019 - 17:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.