Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

ДЗС: Слободни 9.100 работни места

Понеделник, 03 Јуни 2019

Во првото тримесечје од годинава работодоавачите пријавиле има 9.100 слободни работни места, објави денеска Државниот завод за статистика.

Најголем број на слободни работни места, односно 2.443 има кај услужните дејности и продажба.

Според статистичките податоци, највисока стапка на слободни работни места има во секторот „Објекти за сместување и сервисни дејности со храна“, а најмала секторот „Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација“.

Највисока стапка на слободни работни места од 2,03 проценти имаат компаниите чиј број на вработени е од три до девет.

Во однос на регионите, највисока стапка на слободни работни места има Југозападниот регион со статистичка бројка од 2,24 проценти.

Гевгелија е град со растечка угостителска дејност. Проверете ги новите огласи за вработување.

 

Last modified on Понеделник, 03 Јуни 2019 - 17:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.