Топ Новости

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Сабота, 20 Јули 2019

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати известување до риболовците за условите за издавање дозволи за риболов. Во известувањето се вели:

- „Веќе од сабота (20.07.2019) ќе почнеме со издавање на дневни и годишни дозволи, за кои во наредните денови ќе ве известиме каде можат да се добијат. Цените за дневни дозволи ќе изнесуват 250.- денари, а годишните дозволи 2.500 денари, со важност до крајот на ова година.
Како голем подржувач на спортскиот риболов ќе се потрудам да бидам секогаш достапен за вас риболовците. Ве очекуваме од сабота да дојдете и безгрижно да уживате во спортскиот риболов на Дојранското Езеро. Бистро на сите кои се на вода“, велат од „Костреж 2018“.

Тие концесијата ја добија по јавното огласување на тендерска постапка за издавање концесии за стопанисување со водениот ревир на Дојранско езеро од страна на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во мај годинава. Како скорешно нови концесионери и поддржувачи на спортскиот и стопанскиот риболов, од „Костреж 2018“ велат дека секогаш ќе ги почитуваат риболовците и ќе се потрудат да овозможат подобри услови за оваа спортска пасија и стопанка атракција за угостителството.

Во водите на Дојранското Езеро, како единствена рекреативна зона, се определува рекреативна зона- „Дојранското Езеро“ која ги опфаќа деловите на Дојранското Езеро кои припаѓаат на Република Македонија, на кои се организира рекреативен риболов од брег и од всидрен пловен објект и сите води кои се влеваат во Дојранското Езеро и нивните притоки.
На Дојранското Езеро рекреативен риболов се изведува од брег и од всидрен пловен објект.
Рекреативен риболов од брег се организира на целата брегова линија на Дојранското Езеро која припаѓа на Република Македонија.
Рекреативен риболов од всидрен пловен објект се организира на целата брегова линија на Дојранското Езеро на оддалеченост до 35 метри од појасот на трска или до 50 метри од брегот каде што нема трска, освен на определениот дел за вршење традиционален риболов како „простор за мандри“, од местото викано „Скелето“ до местото викано „Цилево“.


Last modified on Сабота, 20 Јули 2019 - 13:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.