Топ Новости

Директорката на УЈП и Министерот за земјоделство во Гевгелија со промоција на проектот „Мој ДДВ“

Четврток, 25 Јули 2019

Промоција на проектот „Мој данок, моја иднина“ денеска се одржа во Гевгелија од страна на директорката на УЈП Сања Лукаревска.
Таа за јавноста ги образложи предностите на овој проект, а то а се: Поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ кај граѓаните и Намалување на сивата економија!

За одзивот на граѓаните да го користат овој проект „Мој ДДВ“ зборуваат податоците - од почетокот на неговото спроведување до сега скенирани се 5,4 милиони фискални сметки од страна на граѓаните кои претставуваат остварен промет од 2 милијарди 768 милиони 341 илјади и 908 денари. Од тоа вкупниот ДДВ изнесува близу 300 милиони денари. Од овој ДДВ по основ на проектот „Мој ДДВ“ до граѓаните корисници ќе бидат вратени 44,8 милиони денари на нивните кориснички трансакциски сметки.

Заедно со директорката Лукаревска на промоцијата „Мој ДДВ“ присуствуваше и Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски. Тој денеска од Гевегелија најави дека официјално се вклучува во кампањата #МојДДВ. Со оваа мерка граѓаните имаат можност со секоја фискална сметка до 30.000 денари, да остварат поврат на 15% од платениот ДДВ. Преку оваа мерка:

✅ секое семејство може да врати во семејниот буџет плата плус
✅ се подобрува животниот стандард на граѓаните
✅ се намалува сивата економија
✅ се овозможува подобра наплата на даноците

Со повеќе пари во буџетот се подобруваат бизнис услови за поддршка на домашните компании бизнис, растат платите и се отвораат нови работни места.

При реализацијата на проектот, забележан е и раст на пријавите од страна на граѓани за местата од каде не добиле фискална сметка за купен производ или за услугата што ја користеле.

Лукаревска изнесе и неколку факти за придонесот на проектот „Мој ДДВ“ во подобрувањето на фискалната политика во земјата, и тоа:

➡️Изминатата година, 2018-та во периодот од 1 до 23 Јули до Управата за јавни приходи стигнале 52 пријави од граѓани за неиздадени фискални сметки, додека во истиот период годинава има 114 пријави за неиздадени фискални сметки.

➡️До Управата за јавни приходи, стигнуваат и поплаки од граѓани за бледи фискални сметки поради што баркодот не може да биде вчитан.

➡️Управата за јавни приходи апелира до правните лица коишто се занимаваат со продажба и нудење на услуги, да ги сервисираат своите фискални апарати, што е и нивна законска обврска според одредбите од член 14 ставови (1) и (2) од ЗРГП.

Лукаревска и Димковски пазареа денеска во гевгелиски маркет, ги скенираа сметките, на тој начин ја проверија фискалната дисциплина и исправност на трговскиот оператор во издавањето на фискални сметки и исправноста на фискалниот апарат.


Last modified on Четврток, 25 Јули 2019 - 17:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.