Топ Новости

Времената санитарна депонија на Кожуф ќе добие нов пристапен пат со грант од „ИОМ“

Понеделник, 29 Јули 2019

Современата санитарна депонија на Кожуф планина во месноста Ново Конско, која беше изградена со средства од Американската фондација за развој - УНДП преку јапонски грант во вредност од 1,5 милиони долари, сега ќе добие и современ пристапен пат.
Неизградениот пристапен пат беше и пречка за оваа современа депонија да биде ставена во функција за потребите на одложување на сметот собран од градот и населените места од општината, што е делокруг на работа на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија.

Неповратни средства за изградба на пристапниот пат во вредност од 100.000 евра обезбедува „Меѓународната организација за мигранти“ (ИОМ), соопштуваат денеска од Општината која е корисник на грантот.
- „Со изградбата на пристапниот пат ќе се создадат услови за профункционирање на депонијата. Станува збор за првата депонија изградена во земјава според европските стандарди“, вели градоначалникот Поцков.
Според него, ќе претстои потпишување на договор со ИОМ за реализација на проектот, а општина Гевгелија од своја страна се обврза да обезбеди довод на вода и струја до самата локација на депонијата.
- „Тоа ќе го направиме со финансиски средства од буџетот на општината. Со обезбедување на струја и вода до локацијата, како и со почнување на градбата на пристапниот пат до самата депонија ќе бидат создадени услови не само за профункционирање на времената депонија, туку и за затворање на сегашната нелегална депонија, која се протега по брегот на Сува Река, чиј капацитет е одамна надминат и претставува сериозна закана за животната средина и здравјето“, нагласува Поцков.

Затоа паралелно се одвиваат активностите за затворање на дивата депонија и рехабилитација на целиот простор за која цел веќе се обезбедени 400.000 евра од грантот кој што беше наменет за изградба на Пречистителната станица кај Гевгелија.

Тој информираше дека ќе биде изграден заштитен зид меѓу сегашната дива депонија и брегот на Сува река, а на посебен простор остатокот од претходно рециклираниот комунален отпад ќе се третира. Проектот ќе финишира со уредување на зелена површина на локацијата каде што сега се наоѓа дивата депонија на Сува река кај Гевгелија.

Патот е долг 2 километри. Во првата фаза ќе биде тампониран, а рокот за изградба според ИОМ е една година од почетокот на изведбените работи. Од Општината најавуваат побрзо интервенирање на просторот за изградба на пристапниот пат кој ќе овозможи пуштање во функција на санитарната депонија, која пак е услов за затварање на сега постојната дива депонија кај Сува река и нејзино современо третирање во зелен појас како дел од градот.


 

Last modified on Понеделник, 29 Јули 2019 - 14:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.