Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Караорман ќе добие нова водоводна мрежа

Среда, 21 Август 2019

Населбата Караорман, каде годиниве наназад имаше интензивна градежна активност на индивидуални и станбени згради со грант од Светска Банка преку Министерството за финасии ќе добие нов водовод.

Водоводната мрежа во должина од 1,7 километри ќе чини 4,17 милиони денари, средства што Општина Гевгелија ги доби од Програмата за подобрување на општински услуги-МСИП.
Вчера 12 општини, меѓу кои и општина Гевгелија, потпишаа договорни одредби за соработка со Програмата МСИП во Министерството за финансии. Целиот износ на грант средствата за сите 12 општини изнесува 165 милиони денари. Општините со договорните обврски имаат должност средствата да ги користат за изградба на локални улици, водоводи, реновирање градинка, набавка на механизација и изградба на скејт парк.

Градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков вчера го стави својот потпис на договорот за грант за изградба на водоводна мрежа за населбата Караорман, што е дел од Програмата за подобрување на општински услуги-МСИП. 

Градежните зафати ќе може да започнат по распишувањето на тендерската постапка.


Last modified on Среда, 21 Август 2019 - 17:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.