Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Агенцијата за медиуми решава за прекршоци на 4 локални телевизии

Петок, 23 Август 2019

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска на седница одлучува за предлог одлуката за одбивање на барањето за објавување јавен конкурс за доделување дозвола за радио емитување на локално ниво на подрачјето на општина Струга, како и за предлог – решението за бришење на трговското радиодифузно друштво ТВ ИРИС Штип од регистарот на радиодифузери.

На седницата ќе се одлучува и за предлози за изрекување мерка јавна опомена на телевизите ДИБРА – Дебар, Морис – Охрид, Нова – Гевгелија, како и на Канал 21 – Велес.

Од 19-те точки на дневен ред и предвидените 14 мерки на јавна опомена за локалната ТВ Нова 12 од Гевгелија се однесуваат дури четири, и тоа точките:

10. Предлог за изрекување мерка јавна опомена на ТРД ТВ НОВА ДОО Гевгелија поради прекршување на член 50 став 3 од ЗААВМУ и член 17 од Правилникот за заштита на малолетните лица;
11. Предлог за изрекување мерка јавна опомена на ТРД ТВ НОВА ДОО Гевгелија поради прекршување член 92 став 1 од ЗААВМУ;
12. Предлог за изрекување мерка јавна опомена на ТРД ТВ НОВА ДОО Гевгелија поради прекршување член 51 став 1 од ЗААВМУ;
13. Предлог за изрекување мерка јавна опомена на ТРД ТВ НОВА ДОО Гевгелија поради прекршување на член 14 од Законот за медиуми.

Седницата е закажана со почеток во 11:30 часот и се одвива во живо на YouTube каналот на АВМУ.


Last modified on Петок, 23 Август 2019 - 13:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.