Топ Новости

Серменин и манастирот во Давидово добија асфалтен пат

Вторник, 05 Ноември 2019

Конечно завршија изведбените работи за асфалтирање на последната делница од патот Негорци - Серменин и за 767 метарскиот пат од Давидово до Манастирот „Свети Илија“ на ридот од Кожуфските висини.

Со тоа заврија осумгодишните проектни цепкања на минатата власт во градењето на патот кон планинското село Серменин, кој од година во година туристички заживува од имателите на семеен наследен имот во ова населено место од Гевгелиско и посетителите љубители на чист планински воздух и селска идила.
Завршува и неколкудецениската желба на жителите на Давидово нивниот манастир да добие пристоен асфалтиран пат, зошто истото е место на посета на жителите не само за „Илинден“ руку и за други празници, како и за сите туристички посети на ова место од дојденци да ги разгледат убавинте на подкожуфскиот крај.

Денеска екипа од локалната самоуправа предводена од градоначалнико Сашо Поцков, претседателот на Советот Тодор Ристов, со раководителот на секторот за урбанизам на општината и претставникот од изведувачот ДГПТ „Еуро-инг“ беа на местото на градбата и ги констатираа конечно завршените градежби дејствија на овие два патни правци во Општината. На таблата стои ознака дека Инвестицијата е инвестирана од Владата на РСМ од Агенцијата за поддршка на руралниот развој од програмата за 2018 година, а стартот на градежните работи започнача на 12.08.2019 година. За неполн месец, пред прослатава на Денот на Општината градежните работи се целосно завршени и колоната посетители може низ целиот должински пат асфалтно да се одвози до Серменин.

Последната делница од патот Негорци-Серменин, во должина од 1 км чинеше 8.783.103 денари, додека изградбата на патот од Давидово до манастирот „Свети Илија“, чинеше 9.534.311 денари.

- „Обновата на локалната патна мрежа, но и изградбата на нови патишта до одредени инфраструктурни објекти е од приоритетно значење за Општината, за локалниот Совет кој ги носи годишните програми за комунално уредување на Општина Гевгелија и за ѓителите кои го очекуваат тоа од нас како локална самоуправа“, потенцираше градоначалникот на општина Гевгелија, нагласувајќи дека дејствијата во таа насока продолжуваат во текот на годината, а во моментот, во тек е изградбата на патот до Времената депонија кај Ново Конско.


Last modified on Вторник, 05 Ноември 2019 - 19:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.