Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни цевки

Петок, 24 Јануари 2020

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема градежната иницијатива во своја надлежност - се гради канализациона линија во северозападниот дел на Негорци. Се работи за траса долга 800 метри, а напоредно се заменуваат и дотраените водоводни цевки.
- „Со овој зафат ќе се обезбеди канализационен приклучок за 30 домаќинства кои живеат во централниот дел на Негорци, кои досега немаа канализација, што претставуваше сериозен проблем“ изјави дирелторот на ЈПКД „Комуналец“ Златко Зумров.

Со тоа, гевгелиското комунално претпријатие освен обезбедувањето на чиста вода за пиење, собирањето смет и комуналните услуги додаде уште една дејност во својата работна преокупација, а тоа е самостојна изградба на канализациони мрежи и реконструкција на водоводната мрежа.

Вчера на терен беа претставници од претпријатието и Општината, директорот на „Комуналец“ и градоначалникот на општина Гевгелија. При обиколка на населбата тие во непосредна средба со  жителите на Негорци и љубопитните минувачи ги известија за целта на градежните зафати.

- „Тргнувајќи од потребите на граѓаните кои живеат во центарот на ова населено место, а сепак досега немаа канализација, се одлучивме да инвестираме и изградиме нова канализациона линија. Градежните работи и поставувањето на канализациониот цевковод ги изведуваат нашите служби. Паралелно со изградбата на нова канализациона линија и нејзино приклучување на канализационата мрежа во Негорци, вршиме и замена на дотраените водоводни цевки. На овој дел од населбата ќе биде обновена целата водоводна линија, изјави директорот на ЈПКД „Гевгелија“, Златко Зумров.

Според градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков, ова не е единствениот инфраструктурен зафат во Негорци. Неодамна беа бетонирани сокаците на улицата „Ѓорге Велков“ кои по секој дожд беа поплавени. Исто така, деновиве заврши и уредувањето на тротоарите во центарот на населбата, со поставување бекатон плочки  покрај главната сообраќајница во ова населено место.
Привилегијата да ги добијат градежните оперативни услуги од ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија, без да се ангажира фирма изведувач, имаа жителите од Негорци и на овој начин се намалува оптеретувањето на локалниот буџет за такви градежни намени.


Last modified on Петок, 24 Јануари 2020 - 01:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.