Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Се шири паркот ветерни електрани кај Богданци - тендерот е распишан

Понеделник, 03 Февруари 2020

Отпочнува реализацијата на втората фаза од проектот за изградба на Парк на ветерни електрани кај Богданци. На 29 јануари беше објавен повикот за претквалификација за избор на компании за набавка и изведба на ветерните турбини и за изградба на пристапните патишта и кабловската мрежа, информираат од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ).

Во втората фаза од овој проект ќе се изврши зголемување на постоечкиот капацитет на ветерниот парк во Богданци за дополнителни 13,2 до 15 мегавати, со што вкупната инсталирана моќност на овој енергетски капацитет ќе се искачи на 50 мегавати. Бројот на инсталирани ветерни турбини во паркот ќе зависи директно од моќноста на секоја поединечна ветерна турбина што ќе ја понудат компаниите на тендерот. Планираната инвестиција во проширување на ветерниот парк е 21 милиони евра, од кои 18 милиони евра се од германската KfW банка и 3 милиони евра се сопствени средства на АД ЕСМ.

Тендерот е поделен на два лота, а сите заинтересирани компании треба да се пријават преку порталот за е-набавки на GTAI (Germany Trade & Invest), која е економска развојна агенција на Сојузна Република Германија. Набавката и евалуацијата во тендерската постапка ќе се изведуваат според правилата на KfW банка. Рокот за доставување на апликациите е 2 март 2020 година.

Првата фаза од изградбата на ветерниот парк беше завршена во 2014 година, кога беа пуштени во употреба 16 ветерници со инсталирана моќност од 36,8 мегавати. Редовното производство на електрична енергија од овој капацитет започна во летото 2015 година, дополнуваат од „Мета“.

 

Last modified on Понеделник, 03 Февруари 2020 - 15:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.