Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Законот за игрите на среќа по скратена постапка пред Собрание

Сабота, 08 Февруари 2020

Законот за игрите на среќа, во понеделник ќе се разгледува пред Комисијата за финансии, во предлог верзија по скратена постапка, со најава дека повеќето пратеници ќе го поддржат и донесат законот кој предвидува објектите на игри на среќа да бидат оддалечени најмалку три километри од градската средина.

По застојот подолго од една и пол година, Предлог-законот за игрите на среќа ќе биде во понеделникот во Комисијата за финансии во Собранието, по скратена постапка. Пратениците на ДУИ велат дека имаат позитивни сигнали од повеќе пратеници кои ќе го поддржат законот. Не сакајќи да зборува пред камера, пратеникот Ејуп Алими вели дека ќе се обидат да го донесат законот пред да се распушти Собранието, изјави тој за „Алсат-М“. Додека од ВМРО-ДПМНЕ, пратеничката и претседателката на Комисијата за финансии, Лилјана Кузмановска рече дека на седницата закажана за понеделник овој Предлог-закон ќе биде на дневен ред. Но, не сака да каже дали тие ќе го гласаат за или против. Од СДСМ, пратеникот Јован Митревски рече дека ќе го поддржат Предлог-законот.

Пред една и пол година, Движењето „Анти-коцкање“ започна протести против растечкото отворање на нови обложувалници и казина во близина на училиштата, населените места и во центрите на градот. Пратениците на власта ветија дека ќе го подготват законот. Беше поднесен до Собранието и се одржаа неколку јавни расправи. Во овие расправи, Движењето „Анти-коцкање“ и другите здруженија за борба против коцкање бараа да се преземат строги мерки за отворање на казина, обложувалници, но и затворање на оние кои се наоѓаат на несоодветни места, особено каде поминуваат учениците и тинејџерите.
По дебатите, овој предлог-закон не премина во втората фаза и оттогаш е заглавен во собранието.
Предлог-законот за игрите на среќа, на 131-та седница, повторно беше поднесен по скратена постапка каде пратениците ја поддржаа потребата овој закон да се донесе. Доколку овој предлог-закон оди во втора фаза, тогаш игрите на среќа ќе мора да бидат лоцирани на три километри од населените места.


Last modified on Сабота, 08 Февруари 2020 - 17:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.