Топ Новости

Законот за игрите на среќа по скратена постапка пред Собрание

Сабота, 08 Февруари 2020

Законот за игрите на среќа, во понеделник ќе се разгледува пред Комисијата за финансии, во предлог верзија по скратена постапка, со најава дека повеќето пратеници ќе го поддржат и донесат законот кој предвидува објектите на игри на среќа да бидат оддалечени најмалку три километри од градската средина.

По застојот подолго од една и пол година, Предлог-законот за игрите на среќа ќе биде во понеделникот во Комисијата за финансии во Собранието, по скратена постапка. Пратениците на ДУИ велат дека имаат позитивни сигнали од повеќе пратеници кои ќе го поддржат законот. Не сакајќи да зборува пред камера, пратеникот Ејуп Алими вели дека ќе се обидат да го донесат законот пред да се распушти Собранието, изјави тој за „Алсат-М“. Додека од ВМРО-ДПМНЕ, пратеничката и претседателката на Комисијата за финансии, Лилјана Кузмановска рече дека на седницата закажана за понеделник овој Предлог-закон ќе биде на дневен ред. Но, не сака да каже дали тие ќе го гласаат за или против. Од СДСМ, пратеникот Јован Митревски рече дека ќе го поддржат Предлог-законот.

Пред една и пол година, Движењето „Анти-коцкање“ започна протести против растечкото отворање на нови обложувалници и казина во близина на училиштата, населените места и во центрите на градот. Пратениците на власта ветија дека ќе го подготват законот. Беше поднесен до Собранието и се одржаа неколку јавни расправи. Во овие расправи, Движењето „Анти-коцкање“ и другите здруженија за борба против коцкање бараа да се преземат строги мерки за отворање на казина, обложувалници, но и затворање на оние кои се наоѓаат на несоодветни места, особено каде поминуваат учениците и тинејџерите.
По дебатите, овој предлог-закон не премина во втората фаза и оттогаш е заглавен во собранието.
Предлог-законот за игрите на среќа, на 131-та седница, повторно беше поднесен по скратена постапка каде пратениците ја поддржаа потребата овој закон да се донесе. Доколку овој предлог-закон оди во втора фаза, тогаш игрите на среќа ќе мора да бидат лоцирани на три километри од населените места.


Last modified on Сабота, 08 Февруари 2020 - 17:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.