Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Сабота, 22 Февруари 2020

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле Пецанов“ во Гевгелија беше најавено дека покрај поставувањето на бекатон плочки ќе биде планиран простор и за садење на дрвца. Неделава новиот дрворед веќе е засаден и гордо се издига во просторот.

Уредувањето на тротоарите на улица „Миле Пецанов“ започна кон средината на месец јануари, најпрво со поставување систем „капка по капка“ потребен за одржување на новиот дрворед. Потоа се продолжи со поставување на бекатон плочки. Се работи за површина од 1.000 метри квадратни. Засега се привршуваат работите на тротоарот од северната страна на улицата, а напоредно се поткопува подлогата за уредување на тротоарите на јужната страна од улицата „Миле Пецанов“. Ова е поточно улица која поминува покрај Градскиот пазар, во населбата Караорман. Големата фреквентност на посетители за време на пазарните денови ја прави улицата прометна и актуелна потребата од простор за пешаците.

Проектот се изведува веќе пет недели, што значи е веќе започната градежна постапка, со спроведена тендерска процедура за избор на најповолен изведувач. Тоа не ја ограничува работата на инвеститорот, Општина Гевгелија да продолжи со градежните работи на веќе започнати проекти, иако се наоѓаме во период на закажани предвремени парламентарни избори. Според упатството на ДКСК Општините и државните институции во овој период на предизборни подготовки и за време на изборните активности треба да се воздржат од вработување и распишување нови тендерски постапки.

Само јануарските градежни зафати на општина Гевгелија во рамките на програмата за комунално уредување, донесена од Советот на општината, се во вредност 373.742 евра.


Last modified on Сабота, 22 Февруари 2020 - 20:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.