Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Коронавирусот ги стопи цените на горивата

Понеделник, 16 Март 2020

Трето нивелирање на цените на горивата во надолна линија. Моментната ситуација на светските пазари и падот на нафтата на берзите поради коронавирусот предизвика цените на нафтените деривати во земјава да паднат на рекордно ниво.

Според најновата одлука на регулаторното тело за енергетика, од ноќеска на полноќ возачите кои возат автомобили на бензин ќе полнат резервоари по цена поевтина за седум и пол денари, додека дизелот бележи пад во цената од 6 денари. Падна психолошката граница „евро за еден литар“. 

Тоа значи дека од утре ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 54,50 ден/лит додека ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини 56,50 ден/лит.

Дизелашите ќе точат нафта за 48,50 ден/лит.

Паѓа цената и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на мазутот и тие ќе изнесуваат 37,50 ден/лит. односно 21,934 ден/кг.

Ова е најниското намалување на цените на горивата дури и од рекордното намалување регистрирано во 2008 година соопшти првиот човек на РКЕ Марко Бислимоски.


Last modified on Понеделник, 16 Март 2020 - 13:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.