Топ Новости

СДСМ со Пакет економски мерки за одржувањето на економијата додека се справуваме со корона кризата

Недела, 22 Март 2020

Минимална плата од 14.500 денари за месеците април и мај за сите функционери во државата, премиер, пратеници, министри, судии, обвинители, цела јавна администарција, освен за лекарите, медицинскиот персонал, полицијата и армијата кои се директно вложени како сектори во сузбивање на ширењето на корона вирусот, предлага СДСМ во сетот мерки за спас одржување на економијата која денес ќе ги достави до владата на РСМ.

Меѓу другото се планира - Укинување на надоместоците за претседателите и членовите на Советите на општините додека трае кризата со корона вирусот, укинување на надоместоците за членовите на управните одбори именувани како од извршната, така и од локалната власт.
Исплата на гарантирана минимална плата до секој работник во секторите погодени од корона вирусот, а газдите да си ги платат придонесите....
Се запира работата на извршителите, се забранува стечај на фирмите додека трае заканата од корона, се запираат ратите за исплата на кредити во комерцијалните банки до јули годинава, се ослободуват корисниците на социјални станови да плаќаат закуп на станот, месечна станарина ...

Финансика помош пд 7.000 денари за лица кои се дел од неформална економија, помош од 200 милиони денари за стопанството.
Сите срадства кои со намалувањето на исплатите кон функционерите ќе се заштедат од Буџетот се слеваат во т.н. „Фонд за спречување на ширење на корона вирусот“, наменет исклучиво за здравството и здравствениот сектор кој во соработка со стручњаци од Кина работат на воспоставување ефикасен лек против „Ковид-19“.

Ова и цел пакет други мерки за помош на економијата, од речиси 50% од стопанските сектори во државата, вклучително медиумите и земјоделството предложи СДСМ а ги обзнани пред јавноста лидерот на оваа партија и поранешен премиер на државата, Зоран Заев. Мерките СДСМ ќе ги достави на усвојување до Владата на РСМ.

Last modified on Недела, 22 Март 2020 - 14:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.