Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

СДСМ со Пакет економски мерки за одржувањето на економијата додека се справуваме со корона кризата

Недела, 22 Март 2020

Минимална плата од 14.500 денари за месеците април и мај за сите функционери во државата, премиер, пратеници, министри, судии, обвинители, цела јавна администарција, освен за лекарите, медицинскиот персонал, полицијата и армијата кои се директно вложени како сектори во сузбивање на ширењето на корона вирусот, предлага СДСМ во сетот мерки за спас одржување на економијата која денес ќе ги достави до владата на РСМ.

Меѓу другото се планира - Укинување на надоместоците за претседателите и членовите на Советите на општините додека трае кризата со корона вирусот, укинување на надоместоците за членовите на управните одбори именувани како од извршната, така и од локалната власт.
Исплата на гарантирана минимална плата до секој работник во секторите погодени од корона вирусот, а газдите да си ги платат придонесите....
Се запира работата на извршителите, се забранува стечај на фирмите додека трае заканата од корона, се запираат ратите за исплата на кредити во комерцијалните банки до јули годинава, се ослободуват корисниците на социјални станови да плаќаат закуп на станот, месечна станарина ...

Финансика помош пд 7.000 денари за лица кои се дел од неформална економија, помош од 200 милиони денари за стопанството.
Сите срадства кои со намалувањето на исплатите кон функционерите ќе се заштедат од Буџетот се слеваат во т.н. „Фонд за спречување на ширење на корона вирусот“, наменет исклучиво за здравството и здравствениот сектор кој во соработка со стручњаци од Кина работат на воспоставување ефикасен лек против „Ковид-19“.

Ова и цел пакет други мерки за помош на економијата, од речиси 50% од стопанските сектори во државата, вклучително медиумите и земјоделството предложи СДСМ а ги обзнани пред јавноста лидерот на оваа партија и поранешен премиер на државата, Зоран Заев. Мерките СДСМ ќе ги достави на усвојување до Владата на РСМ.

Last modified on Недела, 22 Март 2020 - 14:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.