Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон граѓаните

Недела, 05 Април 2020

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета економски мерки за помош на домашната економија, обезбедување на работните места, гарантирана минимална плата за спортистите и уметниците, субвенционирање на занаетчиите, вработените во неформалниот сектор од стопанството.
Во таа насока и од Општина Гевгелија размислуваат за сет предлог мерки за олеснување на давачките на граѓаните кон општината, како што се годишните паушали за данок на имот, локалните комунални такси, фирмарини за правни лица и слично. Ова би било голема жртва за општината со оглед што овие плаќања се дел од ставката основен буџет кој е наменет за подобрување на комуналните услуги од страна на општината и сите свери од делокругот на работењето и надлежноста на општината. Сепак, таквите отстапки значат и голем слух кон сеопштиот проблем - победата на корона вирусот и олеснување на трошоците на граѓаните кои ги имаат деновиве со набавка на неопходни хигиенски средства за заштита од корона, но и директна олеснување на обврските кон Општината и за граѓаните, и за правните субјекти.

- „Правиме анализи врз основа на кои изготвивме предлог на пакет-мерки, како што е намалување на Општинскиот данок на имот, начинот на плаќање на комуналниот надомест, натамошното плаќање и процентот на намалување на комунални такси за фирмарина и користење на јавните површини, како и другите Општински давачки“, вели градоначалникот Сашо Поцков.

По опстојната анализа и консултации со Општинските здруженија на правни и физички лица од повеќе дејности, како и по утврдувањето на пакет-мерките, предлогот треба да се најде на усвојување пред членовите на Советот на Општина Гевгелија, со цел ублажување на последиците од корона кризата.

Засега, токму од овие причини, очекувањето на анализите и прифаќањето на мерките од страна на Советот, во Одделението за локални даноци и комунални такси е запрено издавањето на Решенијата за данок на имот за 2020 година кои обично се доставуваат во овој период од годината. На овој начин и Општината ќе земе директена улога во ублажувањеето на последиците од корона кризата во Гевгелија која освен здравството ја погодува и економијата, а со тоа и стандардот на граѓаните.


Last modified on Недела, 05 Април 2020 - 14:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.