Жито Пром со донации за Инфективна Клиника и Гевгелиската Болница

Сабота, 25 Април 2020

Во времето на засилените здравствени мерки против корона епидемијата, одвојувањето за потребите на здравството стануваат еминентно важни за одржување на оперативната одговорност и спремност на здравствениот систем во земјава.
Деновиве, освен донации од Европската Унија, 12 респиратори, 5.000 заштитни маски, 1,2 милиони долари медицинска опрема од САД, комплетна лабораторија од Холандија и други евриопски земји, донација од 200.000 евра од фирмата „Алкалоид“, со свои донации се придружија и гевгелиски фирми.
Први нога повлекоа фирмата „Жито Пром“ од Гевгелија, која во соработка со „NOVA International Schools“ донираа заштитна медицинска опрема (маски, визири и скафандери) за Инфективната клиника во Скопје и Општата болница во Гевгелија.

Овие две компании под мотото #wearehere4U обезбедија и месечно снабдување со кроасани за сите 170 вработени на Инфективната клиника, за 110 социјално загрозени семејства во Гевгелија како и за Црвениот крст во Скопје (за 40 луѓе кои работат во мобилните тимови, 150 бездомни лица, 150 деца на улица и 70 стари и изнемоштени лица кои периодов не се во можност да излезат од своите домови).

Многу компании и поединци, континуирано се пријавуваат на апелот на Фондот #ПридонесиИти, кој има за цел сите компании-кориснички на средства од ФИТР да ја покажат својата општествена одговорност, односно бесплатно на сите граѓани да ги стават на располагање производите, услугите и содржините кои ги изработуваат/нудат, а кои можат да бидат корисни за конструктивно, квалитетно и креативно искористување на времето и прилагодување кон новонастанатите услови за живот под времено изменети околности, како и во поддршка за справувањето на надлежните со корона вирусот.
Семејството на ФИТР го дава својот придонес!

Македонија веќе 60 дена е под корона заканата. Седењето дома е нејсигурната заштита. Но, храната е неопходна за секого. Фирмата „Жито Пром“ прва во Општината донираше за гевгеличани, заедно со пакети за хигиена од Општината наменети за 110 социјално загрозени семејства, а еве подадената рака за помош продолжува и за најистурените институции во борбата со короната - Инфективната клиника во Скопје и Општата Болница во Гевгелија, во локални рамки.


Last modified on Сабота, 25 Април 2020 - 02:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.