Завршува асфалтирањето на патот до Црничани

Сабота, 25 Април 2020

Градежната оператива на фирмата „Жи-Кол“ од Струмица, која е изведувач на асфалтирањето на патната делница до село Црничани, што се површува со регионалниот пат Р 1105, денеска ги завршува градежните зафати.
Целиот проект вреден 4.350.000 денари е инвестиција на Југоисточниот плански регион со седиште во Струмица, каде партиципира и Општина Дојран. Инвестициониот влог на ЈИПР е 3.900.000 денари, а учеството на општина Дојран е 450.000 денари.

Најважно е што жителите на Црничани ќе добијат нов асфалт до своето село, по сите стандарди, дури и проширен по 75 сантиметри од двете страни на коловозот. Со тоа патот се проширува за 1,5 метри и целата ширина изнесува 5,5 метри.

Должината на патната делница е 1.051 метар и изведена е во зацртаниот рок од само една недела. Изборот на изведувачот беше по пат на тендерска постапка која ја распиша носечкиот инвеститор Југоисточниот плански регион, известуваат од општината.
Со завршувањето на асфалтирањето на оваа патна делница Општина Дојран реализира една од своите зацртани проекти во програмата за коминално уредување и изградба на локални патишта и улици во Општината. Нека е аирлија, дури и за време на корона, инвестициите кои се за доброто на граѓаните од оваа општина и жителите на Црничани.

Градоначалникот на Општина Дојран Анго Ангов реализацијата на овој проект го оцени како „решавање на децениски проблем“.

Last modified on Сабота, 25 Април 2020 - 15:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.