Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Нема конкретен датум за старт со работа на угостителските објекти

Понеделник, 18 Мај 2020

Кафулињата и рестораните се подготвуваат за нивно отворање. Но, тие сè уште не знаат кога ќе добијат зелено светло од државата за да започнат со работа. Оние што денес ги обиколивме беа ангажирани со чистење на објектите, со надеж дека ќе започнат барем со половина капацитет. Некои велат дека ќе бидат потребни најмалку две недели работа за да се намали штетата што ги доведе на раб на банкрот.

- “Загубата е голема. Три месеци не работиме, имаме големи трошоци. Не знаеме кога ќе се отворат рестораните и кафулињата. Во цела Европа се отворија во Шпанија и Италија, а знаеме во кава состојба беа тие “.

- „Работиме со примена на безбедносни протоколи, маски на лице, дезинфициенси за посетителите и упатства за електронско уплаќање на услуите. Ние работиме, а никаде нема место отворено за кафе пауза или доручек, макар омлет, или салата во ресторан “ ни одговорија дел од трговските фирми во старата градска чаршија.

Враќањето во нормала на овој бизнис од страна на Владата е предвидено во втората фаза. Но, од Комората за угостители велат дека сè уште немаат протокол за отворање на објектите на овие бизниси.

- „Чекаме протокол за работа и не можеме да пресметаме датум кога точно ќе бидат отворени. Немаме сигнали за следната средба. Одлуката останува во рацете на Комисијата за заразни болести“, велат од Комората на угостителите.

Разговорите помеѓу овој сектор и извршната власт запнаа поради неусогласеност на нивните барања со препораките на Министерството за здравство против ширењето на корона вирусот.


Last modified on Понеделник, 18 Мај 2020 - 16:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.