Топ Новости

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Среда, 27 Мај 2020

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе Одлука за намалување на комуналните такси на деловните субјекти (правни лица), како дел од Општинскиот пакет мерки за ублажување на последиците од Корона вирусот.
Според донесената Одлука за утврдување на висината на комуналните такси во општина Гевгелија:
1. Комуналната такса за називот на фирма на деловни простории за физички лица кои вршат дејност е намалена од 2.000 денари на 1.300 денари, (што претставува намалување од 35%);
2. Комуалната такса за називот на фирма на деловни простории на физичките лица кои вршат дејност, а данокот го плаќаат во паушален износ е намалена од 500 на 350 денари (намалување за 30%);
3. Комунална такса за називот на фирма на деловните простории на трговските друштва и други правни лица од областа на производството, прометот и услугите, од досегашните 6.000 денари е намалена на 4.000 денари (намалување од 33,33%);
4. Комуналната такса за користење на просторот пред деловните простории за вршење на дејност се намалува од 7 на 5 денари од метар квадратен на ден (намалувањеод 28,57%).

Овие утврдени износи со Одлука на Советот за намалување на комуналните такси ќе важат до крајот на годината, бидејќи станува за еднократна даночна обврска.

Со почетокот на корона пандемијата Општина Гевгелија ја запре постапката за издавање налози за наплата на годишниот износ на комунална такса за деловните обврзници, со што намалувањето ќе биде испорачано заедно со новите платни налози со новиот намален износ за комунална такса.

Од општината не наведуваат колку даночни обврзници ќе користат намалена комунална такса и колкаво намалување на буџетските приходи ќе предизвика вака донесената Одлука. Во секој случај ова е потег на Општина Гевгелија за олеснување на економските субјекти во општината со настанатата ковид состојба во државата, од чии импликации не е поштедено ниту гевгелиското стопанство.


Last modified on Среда, 27 Мај 2020 - 18:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.