Топ Новости

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

Петок, 05 Јуни 2020

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното место Прдејци во близина на локалната црква „Св. Петка“.

Тампонирање, рамнење, создавање на основна рамка и бетонски слој на улицата „Ванчо Баламов“ во должина од 120 метри, но и бетонирана крсотсница на спојување со локалните улици е финишот кој денеска го реализираше градежниот тим на ДГПИ „Мансард“ од Гевгелија.

Ова е уште една од низата улични подобрувања кои ги реализира Општина Гевгелија како инвеститор на зафатите, а во согласност со Оперативниот план за подобрување на локалната улична инфраструктура во градот и населените места.

За овие подобрувања целиот тендерски опфат е доделен на градежната фирма „Мансард“ која како што гледаме на терен за ден-два усреќува по некој од жителите на веќе бетонираните улични краци, како „Деко Ковачев“ во Гевгелија (два крака), крак од улицата во Гевгелија која се протега долж одводниот канал „Рауљ“, крак во т.н. населба „Серменинска“, улица од Мостот на патот за Негорци кон новиот хотел „Paint it black”, бетирани се и две улици во с. Мрзенци, „Гоце Делчев“ и „Бошко Бозаџиев“, потоа улица од центарот на Петрово до селската Црква, а денеска завршија во Прдејци ...

Инфраструктурните подобрувања се дел од Програмата на локалната самоуправа за подобрување на локалната патна мрежа, улици и улични краци во Општината и се финансиски покриени од буџетот на општина Гевгелија.


Last modified on Петок, 05 Јуни 2020 - 21:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.