Бензините поефтинуваат, дизелот по иста цена

Понеделник, 26 Октомври 2020

Регулаторната комисија за енергетика донесе нова одлука за малопродажните цени на горивата во нашата земја, со што доаѓа до ново поевтинување на бензините.

Според новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, малопродажните цени на нафтените деривати во нашата земја доживуваат ново намалување, овојпат во просек од 0,39 проценти во однос на малопродажните цени цени на горивата кои беа утврдени минатата недела. Според ова, од вечерва на полноќ ќе имаме ново поевтинување на бензините.

Согласно методологијата за утврдување на цените, малопродажната цена на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 повторно се намалува за половина денар. Од друга страна, малопродажната цена на Еуродизел повторно останува непроменета како и минатата недела.

Така, од вечерва на полноќ литар Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 58,50 денари, додека Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 60,50 денари по литар гориво. Цената на литар Еуродизел останува 50,50 денари.

Од Регулаторната комисија истакнуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот седумдневен период бележат намалување кај бензините во просек за околу 2,374%, додека кај дизелот намалување во просек за околу 1,499%.

 

Last modified on Понеделник, 26 Октомври 2020 - 16:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Водосвет годинава во црковните храмови

Пандемијата годинава ја измени и традицијата - Осветувањето на водите за време

Повеќе

АВРМ: Кредитирање на невработените до 10.000 евра за започнување сопствен бизнис

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за

Повеќе

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.