Годишни сметки ќе се доставуваат по електронски пат

Четврток, 30 Јануари 2014

Централниот регистар на РМ воведе нов електронски систем за доставување на годишни сметки, почнувајќи од претстојната обврска на фирмите за 2013 година 

 

По вчерашната презентација на новиот електронски систем за достава на електронски сметки, одржана пред бизнис заедницата и сметководителите, Централниот регистар на Македонија отвара ново поглавје во својата работа и значитело олесување на процедурата за достава на годишните сметки.

Системот ќе почне да се применува со доставување на претстојните обврски на фирмите за доставување на годишните сметки за 2013 година, поради што крајниот рок е продолжен до 15 март.

Ваква обврска за користење на системот ќе се применува за големите и средните претпријатија, чија бројка е околу 1.000. Според премиерот Никола Груевски, оваа мерка е уште еден чекор за олеснување на деловното работење на фирмите.

„ Успеавме да докажеме дека шалтерите и хартијата во многу случаи можат да се заменат со електронско комуницирање, успеавме да докажеме дека многу административни бариери кои ги мачеле фирмите во минатото, да се скратат или воопшто да не постојат, докажавме дека граѓаните не мора да чекаат по шалтери за разни документи, туку дека институциите може да се поврзат и да користат меѓусебни електронски бази на податоци за вадење документи“, истакна премиерот.

Директорот на Централниот регистар на Македонија, Ванчо Костадиновски, посочи дека улогата на Регистарот е реформаторска и оти овој систем е во насока на подобрување на условите за водење бизнис.

Last modified on Петок, 31 Јануари 2014 - 05:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.