СДСМ со Пакет економски мерки за одржувањето на економијата додека се справуваме со корона кризата

Недела, 22 Март 2020

Минимална плата од 14.500 денари за месеците април и мај за сите функционери во државата, премиер, пратеници, министри, судии, обвинители, цела јавна администарција, освен за лекарите, медицинскиот персонал, полицијата и армијата кои се директно вложени како сектори во сузбивање на ширењето на корона вирусот, предлага СДСМ во сетот мерки за спас одржување на економијата која денес ќе ги достави до владата на РСМ.

Меѓу другото се планира - Укинување на надоместоците за претседателите и членовите на Советите на општините додека трае кризата со корона вирусот, укинување на надоместоците за членовите на управните одбори именувани како од извршната, така и од локалната власт.
Исплата на гарантирана минимална плата до секој работник во секторите погодени од корона вирусот, а газдите да си ги платат придонесите....
Се запира работата на извршителите, се забранува стечај на фирмите додека трае заканата од корона, се запираат ратите за исплата на кредити во комерцијалните банки до јули годинава, се ослободуват корисниците на социјални станови да плаќаат закуп на станот, месечна станарина ...

Финансика помош пд 7.000 денари за лица кои се дел од неформална економија, помош од 200 милиони денари за стопанството.
Сите срадства кои со намалувањето на исплатите кон функционерите ќе се заштедат од Буџетот се слеваат во т.н. „Фонд за спречување на ширење на корона вирусот“, наменет исклучиво за здравството и здравствениот сектор кој во соработка со стручњаци од Кина работат на воспоставување ефикасен лек против „Ковид-19“.

Ова и цел пакет други мерки за помош на економијата, од речиси 50% од стопанските сектори во државата, вклучително медиумите и земјоделството предложи СДСМ а ги обзнани пред јавноста лидерот на оваа партија и поранешен премиер на државата, Зоран Заев. Мерките СДСМ ќе ги достави на усвојување до Владата на РСМ.

Last modified on Недела, 22 Март 2020 - 14:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.