Ново четврто по ред драстично паѓање на цената на горивата!

Понеделник, 23 Март 2020

Малопродажните цени на горивата во нашата држава ќе доживеат ново намалување, четврто по ред од почетокот на корона наездата, што е економски ефект на пандемијата во светот, и пад на цените на горивата кај нас, соопшти Регуларторната комисија за енергетика. Паѓањето на цените е во распон од 3 до 5 денари.

Новите цени ќе траат од вечерва на полноќ. Бидејќи настапува „полициски час“ од 21 часот, не ќе може први да се почестите со ефтино гориво се' до утре изутрина во 06 часот кога завршува полицискиот час и забраната за движење на лица и возила.

Конкретно, цената на Еуросупер-95 ќе се намали за 5.00 денари, цената на Еуросупер-98 се намалува за 4.50 денари, додека цената на Еуродизел ќе се намали за 3.00 денари.

Според ова, малопродажната цена на Еуросупер-95 ќе изнесува 49.50 денари за литар гориво, за Еуросупер ќе изнесува 52.00 денари, додека цената на Еуродизел горивото според новите промени ќе изнесува 45.50 денари.


Last modified on Понеделник, 23 Март 2020 - 20:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Комисијата за заразни болести со предлoг полициски час од 22 до 5 часот наутро

По предлог на Комисијата за заразни болести, министерот за здравство Венко

Повеќе

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.