Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Вторник, 16 Февруари 2021

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ќе изградат енергетски системи со обновливи извори на енергија. Еден од проектите ќе биде токму во нашиот крај, на ридестиот простор кај Миравци, со изградба на ветерен парк за производство на електрична енергија, од т.н. „зелени извори“, незагадувачки за околината.

Договорот за отстапување на средствата од Германската КФВ Банка беше потпишан вчера од страна на директорот на ЕСМ и претставник на КФВ.

Освен ветерниот парк кај МИравци со средствата е планирано да се поддржат фотоволтаични електрани во РЕК Битола, рехабилитација на трета фаза на големите хидроелектрани, модернизација и надградба на комплексот Енергетика во Гази Баба и соларна топлификација во Битола.

Со имплементацијата на овие енергетски проекти, производството на електрична енергија би се зголемило за околу 650 гигават/часови.

- „Потпишувањето на договорот значи користење на грант неповратни средства од германската влада во износ од 2,4 милиони евра, со цел изработка на технички студии и документи кои се неопходен чекор во насока на инвестициите во обновливи извори на енергија. Овие грант ни' става на располагање дополнителни 80,5 милиони евра евтини кредити за изградба на енергетските објекти“, кажа премиерот Заев на потпишувањето на договорот за грант од „Програмата за обновливи извори“.

Како што кажа Заев, Германија во последните 20 години ни' помогнала со над 500 милиони евра во развојни проекти, од кои повеќе од половина се во енергетскиот сектор.

„Владата е на вистинскиот пат со вложувањето кон обновливи извори на енергија и поддршка на зелени инвестиции во јавниот сектор кои ќе придонесат во намалување на загадувањето. Во Германија јасно се гледаат предностите од обновливите извори на енергија и чекорите кои ги прави Северна Македонија во реформите на енергетскиот сектор“, кажа германската амбасадорка Анке Холштајн.

Инвестициите ќе имаат незагадувачко влијание врз животната средина и социјалните аспекти на проектите кои ќе овозможат енергија и напредок.

 

Last modified on Вторник, 16 Февруари 2021 - 14:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.